ПРАВИЛА ОСОБИСТОЇ ГІГІЄНИ ПЕРСОНАЛУ

Утримання лабораторних тварин у розплідниках і ЕБК створює потенційну можливість взаємного інфікування людини і тварин (антропозоонози), а також перехресного інфікування тварин, у запобіганні чого необхідне суворе дотримання правил особистої гігієни працівників.

Персонал, що працює з тваринами, двічі на рік повинен проходити обстеження в медичній установі за вимогами, що пред’являються для працівників харчової промисловості. Носії патогенної для тварин флори, включаючи антропозоонози, як і хворі люди, до роботи з тваринами не допускаються.

Персонал розплідника, ЕБК повинен бути забезпечений необхідною кількістю спецодягу. Санітарний одяг повинен бути персонально промаркірований. Його кількість на одного працівника "чистої" зони в розплідниках і ЕБК бар'єрного типу повинна дозволяти проводити прання не рідше ніж раз у два дні і щоденне автоклавування. Комплект спецодягу для персоналу передбар’єрної (конвенціональної) зони має той же перелік одягу, але в кількостях, що забезпечують можливість прання не рідше двох раз на тиждень.

Обов'язковий перелік спецодягу для працівників "чистої" і "брудної" зон (таблиця № 1)

Таблиця № 1

Перелік спецодягу для персоналу в будинках бар'єрного типу


п/п
Найменування
предметів
Кіл-сть на 1 люд.
у «чистій» зоні
Кіл-сть на 1 люд.
у «брудній» зоні
1 Санітарні штани 6 пар 4 пари
2 Санітарні халати 6 шт. 4 шт.
3 Ковпаки 6 шт. 4 шт.
4 Маски 6 шт. 4 шт.
5 Шкарпетки 6 пар 4 пари
6 Труси 6 пар 4 пари
7 Нижня сорочка (майка) 6 шт. 4 шт.
8 Рушник 6 шт. 4 шт.
9 Тапочки 4 пари 2 пари

Комплект спецодягу для роботи в корпусах при конвенціональному утриманні тварин (таблиця № 2).

Таблиця № 2 перелік спецодягу для персоналу при конвенціональному утриманні тварин

№ п/п Найменування
предметів
Кіл-сть на 1 люд.
у «чистій» зоні
Кіл-сть на 1 люд.
у «брудній» зоні
1 Санітарні штани 4 пари 4 пари
2 Санітарні халати 4 шт. 4 шт.
3 Ковпаки 4 шт. 4 шт.
4 Рушник 2 шт. 24 шт.
5 Тапочки 2 пар 2 пари

Санітарний одяг підлягає пранню 1 раз у 3 дні. При утриманні поліпшених конвенціональних тварин, одяг піддається автоклавуванню.

Гумові рукавички (хірургічні і побутові) повинні бути в достатній кількості з розрахунку на одну людину 2 пари на місяць. Працівники дезинфекційно-мийного відділення повинні забезпечуватися гумовими чоботями і прогумованими фартухами.

Керівники й інші співробітники, що не мають доступу в "чисту" зону, користуються санітарними халатами, легким взуттям і пластиковими бахілами.

Вхід персоналу в "чисту" зону приміщення бар'єрного типу відбувається через санпропускник. Працівник знімає одяг, прикраси і залишає їх у шафі "брудної" роздягальні санпропускника, ретельно приймає душ, використовуючи мило, мочалку, банну щітку, витирається насухо рушником і вдягається в повний комплект стерильного одягу. Окуляри протираються дезрозчином. Протягом робочого дня працівник з чистої зони не виходить. У випадку надзвичайного виходу процедура входу в "чисту" зону через санпропускник цілком повторюється. Саме так входять у чисту зону співробітники, що виконують експерименти на тваринах і, при необхідності, технічні працівники. Робочий інструмент піддається автоклавуванню чи дезинфекції і проводиться через шлюзи.

Персонал забезпечується в необхідних кількостях милом і кремом для догляду за шкірою. У приміщеннях для тварин розплідника і ЕБК необхідно мати ємкості з дезинфікуючими розчинами для обробки рук.